.

.

نون و قلم نبی است و مایسطرون حسین
طاق فلک علی است به عالم ستون حسین
خلقت تمام حضرت زهراست خون حسین
هستی تمام ظاهر و مافی البطون حسین
با یک قیامت است هم الغالبون حسین
در این قیام نقطه پرگار زینب است

قــلـــمـــکـــده

وبلاگ-کد لوگو و بنر

۳ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده استحدود بیست روز قبل رییس جمهور محترم اظهار کردند که برقراری توافق در یک ماه آینده امکان پذیر است، اما با گذشت این مدت شرایط به گونه ای رغم خورده است که شاید این پیشبینی چندان درست از آب در نیاید.

برای دستیابی به تحلیلی جامع پیرامون مذاکرات هسته ای و آنچه که احتمالا در آینده اتفاق خواهد افتاد نیازمند برقراری رابطه ای منطقی میان چند مقدمه و نتیجه گیری از این مجموعه مقدمات هستیم.

شکی در این نیست که آمریکا دشمن درجه ی یک خود در دنیا را جمهوری اسلامی دانسته و برای نابودی آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. جنگ سخت، استحاله، تهاجم فرهنگی، براندازی، تحریم و... همه و همه روش هایی است که غرب و در راس آن ایالات متحده برای رسیدن به این هدف خود به کار برده است و هیچ کس نمی تواند در آن شکی به خود راه دهد. با نگاهی به تاریخ باید بپذیریم که با وجود ولایت فقیه در ایران، آمریکا کمتر راهی را می تواند جهت ضربه زدن به نظام ایران بیابد و شاید بهترین روشی که تا کنون به زعم غرب برای این آسیب رسانی (خصوصا در کوتاه مدت) یافت شده، تحریم ها است. تحلیلی که غرب امروز از مواضع مسئولین دولتی دارد، تقلا کردن ایران برای برداشته شدن تحریم ها است و این یعنی پیدا شدن همان نقطه ضعفی که سال ها غرب به دنبال آن بود. اعمال تحریم ها امروز برای غرب کم هزینه ترین و پر فایده ترین سازوکار جهت ضربه زدن به جمهوری اسلامی است و نباید انتظار داشت که غرب این برگ برنده را با مذاکره و دیدار و گفت و گو کنار بگذارد.

    در بده بستان های سیاسی هر طرف باید داشته ای در اختیار داشته باشد که با در اختیار قرار دادن آن به طرف مقابل، آورده ی او را به عنوان امتیاز تحویل بگیرد. حال سوال این جاست که آمریکا به چه داشته ای در ایران چشم دوخته است که خود را ملزم به دادن امتیاز به ایران ببیند؟ شاید پاسخ داده شود که آمریکا این امتیازات را جهت جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته ای به ایران می دهد، اما همگان می دانند (و آمریکا بیش از بقیه) که آنچه باعث تاثیر گذاری و قدرتمندی ایران در منطقه شده است، نه سلاح بلکه قدرت نرم ایران است، قدرت نرمی که با سلاح هسته ای نه تنها تقویت نمی شود بلکه با توجه به فتوای رهبری و ادعای چندین ساله ی نظام مبنی بر صلح آمیز بودن دانش هسته ای اش، تولید سلاح باعث افول آن خواهد شد.

شاید بتوان پاسخ به سوال مطرح شده را در اتفاقات چند سال اخیر ترکیه در رابطه با پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا یافت. حدود بیست و هفت سال است که ترکیه برای پیوستن به اتحادیه ی اروپا، با این اتحادیه مذاکره می کند! اتحادیه ی اروپا هم که این نقطه ی ضعف را از ترکیه یافته است، در این مدت طولانی، مذاکرات را به هدف نمی رساند تا هر جا ترکیه پا از گلیم خود درازتر کرد، پیوستنش به این اتحادیه را همچون پتکی به سرش بکوباند و در جای خود بنشاند.

بنابراین مقدمات می توان پیش آمد های مختلفی را در ادامه ی مذاکرات ایران و پنج به علاوه یک پیش بینی نمود که یکی از محتملترین آن ها این است که آمریکا مذاکرات را تا نزدیکی انتخابات مجلس در ایران طولانی کند و نزدیک انتخابات برای اینکه پیامی به مردم ایران جهت انتخاب اصلاح طلبان در مجلس بدهد، امتیاز کوچکی (چیزی شبیه آبنبات قیچی) به ایران بدهد تا این آبنبات تا چندین هفته تیتر اول روزنامه ها و سایت های زنجیره ای قرار گیرد و فتح الفتوح دولت اعتدال نامیده شود. البته احتمالا پس از انتخابات مجددا شرایط به حالت سابق برگردد و در هر مذاکره تنها چیزی که مورد توافق قرار گیرد تاریخ دور بعدی مذاکرات باشد. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری هم احتمالا باید منتظر آبنبات های آمریکایی بود تا پیام پیش گفته بیش از پیش به مخاطبان ایرانی ارسال شود.

بنابراین باید به مسئولین دولتی پیشنهاد کرد که برای رسیدن به توافق چندان بی حوصلگی از خود نشان ندهند چرا که علی الحساب ریش و قیچی دست کد خداست و باید به انتظار بازی های جدید غرب با برگ برنده ای که در دست دارد باشیم.

تکمله: مذاکرات تا 10 تیر ماه سال آینده تمدید شد!

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲۱ آبان ۹۳ ، ۰۰:۴۷
علی اصغر جاویدپرور

به قول استاد شهید مرتضی مطهری، آنچه امروز باید برای آن گریه و فغان سر داد دروغ ها و تحریفات و خرافاتی است که به ظاهر شیعیان قرن 21 به ائمه ی خود علی الخصوص امام حسین (علیه السلام) نسبت می دهند. دروغ هایی که با دیدگاه هایی ماکیاولیستی هدفی جز به گریه در آوردن مردم ندارند و برای این کار از هر ابزاری ولو اهانت به ائمه اطهار و اصحابشان دریغ ندارند. کتاب تحریفات عاشورا مجموعه ای است از چهار سخنرانی استاد مطهری که به نظر حقیر بر هر روضه خوان و مداحی واجب است حداقل هر سال قبل از برپایی مراسمات عزاداری یک دور این کتاب را مطالعه نماید. برای دانلود این کتاب ارزشمند اینجا کلیک کنید.

 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۵ آبان ۹۳ ، ۰۲:۰۸
علی اصغر جاویدپرور


گریه بر اباعبدالله و سیاه پوش شدن شهرها در ایام محرم قرن هاست که به عنوان یکی از جلوات مذهبی شیعه در دنیای اسلام شناخته شده است و صدها سال است که این فرهنگ، هر سال پر شکوه تر و با عظمت تر برگزار می شود. اما چرا این قدر بر عزاداری و علی الخصوص گریه در ماه محرم و صفر توسط پیشوایان دینی تاکید شده است؟

گریه های دسته جمعی در مراسمات عزاداری را باید از جنبه ی روان شناسی و جامعه شناسی مورد بررسی قرار داد.

بی تردید آنچه موافق فطرت آدمی است شادی و خنده و مسرور بودن است و گریه و ناراحتی جنبه ای عرضی دارد که بنا بر اقتضایی در انسان ایجاد می شود. یکی از ویژگی های مومنین لبخند دائم است و کم خندیدن و زیاد گریه کردن مطابق آیات کلام الله از مجازات های منافقین می باشد.1 اما گریه بر اباعبدالله چگونه است؟

از بکاء در دعای کمیل به عنوان سلاح مومن یاد شده است "وَ سِلاحُهُ الْبُکاءُ"سلاحی که شاید اولین بار در دنیای اسلام توسط حضرت زهرا وارد عرصه سیاسی شد؛ آنجایی که حضرت زهرا پس از رحلت رسول الله و غصب خلافت، گریه هایی سر می دادند که توسط زنان همسایه شنیده می شد و آنان را نیز به گریه وا می داشت تا جایی که صدای گریه در شهر می پیچید. در واقع این گریه نمادی است از اعتر اض و  سوالاتی اساسی در جو عمومی جامعه مطرح می کند. ادامه ی بکار گیری این سلاح را در وقایع پس از عاشورا و در روضه خوانی های حضرت زینب و امام سجاد (علیهما السلام) در حضور خلیفه می بینیم و پس از آن گریه های و دعاها و مناجات های امام سجاد.

امروز نیز گریه سلاحی است در دست شیعه. سلاحی که این سوال را در اذهان مسلمین جهان مطرح می کند که چه اتفاقاتی در طول پنجاه سال پس از رحلت پیامبر رخ داد که نوه ی آن حضرت به شکلی فجیع و توسط خلیفه ی مسلمین و در حکومتی به اصطلاح اسلامی به مسلخ شهادت کشیده شد. چه شده است که یاد آن روز هنوز زنده است و هنوز پس از قرن ها محرم توسط بسیاری از فرقه های اسلامی و غیر اسلامی منطقه با عزا و گریه و ماتم عجین است. تفاوت حادثه با واقعه در این است که حادثه به صورت ناگهانی و بدون مقدمه چینی و برنامه ای خاص اتفاق می افتد اما پشت هر واقعه ای داستان ها و برنامه هاست. چه مجموعه حوادثی در دنیای اسلام پس از پیامبر رخ داده است که به واقعه ی عاشورا منتج شده است؟

این ها سوالاتی است که هر ساله گریه های شیعیان اهل بیت در اذهان عموم مسلمین ایجاد می کند و قرن ها ست بدون پاسخ باقی مانده است.

1. فلیضحکوا قلیلا ولیبکوا کثیرا "توبه 82"

۳ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۸ آبان ۹۳ ، ۲۱:۴۱
علی اصغر جاویدپرور