.

.

نون و قلم نبی است و مایسطرون حسین
طاق فلک علی است به عالم ستون حسین
خلقت تمام حضرت زهراست خون حسین
هستی تمام ظاهر و مافی البطون حسین
با یک قیامت است هم الغالبون حسین
در این قیام نقطه پرگار زینب است

قــلـــمـــکـــده

وبلاگ-کد لوگو و بنر

تفکیک جنسیتی تشکیلاتی

پنجشنبه, ۹ آبان ۱۳۹۲، ۰۸:۳۱ ب.ظ

اکتفا به حداقل ارتباط با نامحرم از ضروریات دین است که متاسفانه امروزه به بهانه های مختلف زیر پا نهاده می شود. ارتباط گسترده ی دانشجویان در کلاس های مختلط دانشگاه یکی از دغدغه های مراجع اعظام و دانشجویان انقلابی بوده است که شوربختانه با روی کار آمدن دولت جدید با تسامح به آن نگریسته می شود. تاسف بار تر آنجاست که تشکل های انقلابی دانشگاه ها نیز که خود منادی تفکیک جنسیتی و حداقل ارتباط با نامحرم هستند، خود بعضا به مراکزی جهت افزایش این گونه ارتباطات نا متعارف تبدیل می شوند.
بسیار دیده شده است که ارتباطات گسترده و خارج از حد معمول در برخی از دفاتر، باعث ایجاد بی بند و باری اعضا در ارتباط و احیانا انحراف مجموعه شده است. بدین منظور نیاز است که ساز و کاری توسط واحد تشکیلات های دفاتر و علی الخصوص شورای مرکزی و واحد تشکیلات اتحادیه تبیین شود که این گونه ارتباطات به حداقل ممکن برسد. البته باید توجه داشت که در این تفکیک نباید طوری عمل شود که حد تاثیر گذاری خواهران یا برادران کاهش یابد و نیمی از تشکل از فعالیت محروم شوند.
اولین قدم، انجام تفکیک در شورای مرکزی است. در ساز و کار فعلی اکثر دفاتر ( و البته ساز و کاری که اتحادیه با عنوان اساسنامه پیشنهادی به دفاتر ارائه کرده بود!) و همچنین در ساز و کار فعالیت خود اتحادیه، مسئولیت واحد ها بین خواهران و برادران تقسیم می شود و هرکدام مسئولیت یا قائم مقامی یک واحد را بر عهده می گیرند. اینگونه تقسیم مسئولیت مفاسدی را در پی دارد که ذیلا به چند مورد اشاره خواهیم نمود.  قبل از هر چیز باید این نکته را خاطر نشان کنیم که خواهران شرعا معذوریت هایی در برخی فعالیت ها دارند و در عوض برخی فعالیت های دیگر را بهتر از برادران به سرانجام می رسانند بنابراین ما هنگامی می توانیم حداکثر بهره برداری را از اعضای مجموعه داشته باشیم که بتوانیم بر اساس توانایی های اعضا، به هر کدام مسئولیتی محول کنیم. برای مثال دادن مسئولیت برگزاری یک جلسه تالاری به یکی از خواهران یا تحویل مسئولیت برگزاری یک نمایشگاه هنری به یکی از برادران، نابجا می نماید. 
یکی از مهمترین مشکلاتی که در تقسیم مسئولیت پیش گفته به وجود می آید، عدم توجه به همین اقتضائات است. وقتی مسئولیت واحدی به طور کلی به یکی از خواهران و یا یکی از برادران داده می شود اقتضائات و معذوریت های وی باعث می شود که بسیاری از فعالیت هایی که وظیفه ی یک مسئول واحد است به خوبی عملیاتی نشود و این در تجربه نیز ثابت شده است. دوم آنکه اینگونه تقسیم مسئولیت نیازمند ارتباط گسترده تر میان مسئولین واحدها است که با قاعده ی اکتفا به حداقل ارتباط سازگار نیست. فاجعه بار تر آنجایی است که مسئول و قائم مقام یک واحد از دو جنس مخالف باشند! همچنین جذب خواهران جدید به مجموعه در صورتی که مسئولیت واحد تشکیلات یکی از برادران باشد، نامتعارف و نا مانوس است. همچنین انجام کار آموزشی برای اعضا در این صورت نیز با مشکلاتی مواجه می شود.  بنابراین به نظر می رسد که مجموعه نیازمند یک جراحی ساختاری و تغییر برخی ساز و کار هاست.
 سازو کاری که پیشنهاد می شود بدین صورت است که می توان با دارا بودن دو مسئول در هر واحد، از نقش مکملی خواهران و برادران در انجام فعالیت های آن واحد حداکثر بهره را برد. در این سازوکار، در کنار شورای مرکزی، شورایی موسوم به شورای خواهران (زیر مجموعه شورای مرکزی) قرار می گیرد و به هر کدام از اعضای این شورا نیز مانند شورای مرکزی مسئولیت های مختلف (سیاسی، آموزشی، تشکیلات و فرهنگی) محول می گردد. این شورا توسط دو نفر از خواهران (که عضو شورای مرکزی هستند) با عنوان مسئول و قائم مقام خواهران مدیریت شده و فعالیت های آن توسط این دو نفر با شورای مرکزی هماهنگ می شود.
 در این ساز و کار اولا ارتباط بین خواهران و برادران به ارتباط میان مسئول و قائم مقام خواهران با اعضای شورای مرکزی تقلیل می یابد. ثانیا خواهران و برادران در هر واحد می توانند فعالیت مکملی یکدیگر را داشته باشند و وظایف واحد را با سرعت بیشتری پیش ببرند. عملیات جذب و آموزش در هر دو قسمت به صورت مجزا انجام می شود که این باعث جذب و رشد بهتر اعضای مجموعه خواهد شد. در فعالیت هایی که برای در حیطه ی اقتضائات یکی از مسئولین واحدهای شورای خواهران نیست، مسئول مربوطه در قسمت برادران وظیفه ی کمک و انجام آن فعالیت را داراست (و یکی از معضلات همیشگی خواهران که برای انجام فلان کار باید به کدامیک از برادران رو زد از بین می رود!) حیطه ی فعالیت خواهران افزایش می یابد و با ارائه ی مسئولیت هویت بخشی بهتری در آن قسمت ایجاد می گردد. فاجعه ی مسئول واحد برادر و قائم مقام خواهر یا بالعکس از بین می رود و ...
 بنابراین نیاز است که واحد تشکیلات اتحادیه و همچنین شوراهای مرکزی دفاتر ساز و کاری را جهت این تفکیک در مجموعه پی ریزی نمایند؛ هرچند مسلما اینگونه تغییرات بنیادین با مقاومت هایی همراه خواهد بود لیکن خصلت جوان انقلابی بودن در این زمینه می تواند کمک شایان توجهی به افراد دهد! 
--------------------------------------------------------------------
پ.ن.1- ممکن است این سازوکار در دفاتری که از بنیه ی تشکیلاتی ضعیفی برخوردار باشند و تعداد اعضای آنها به حدی نباشد که بتوانند این سازوکار را عملیاتی کنند ، انجام شدنی نباشد لیکن این وظیفه ی اعضای شورای مرکزی اتحادیه و دفاتر است که دفاتر را به این قوت و قدرت برسانند. 
پ.ن.2-  این سازوکار در برخی دفاتر (مانند صنعتی اصفهان) مدت هاست که پیاده می شود و نه تنها مشکلی را بوجود نیاورده است بلکه باعث قدرتمند تر شدن مجموعه نیز شده است. 
پ.ن.3- اتحادیه برای عملیاتی نمودن این سازوکار وظیفه ی اصلی را دارد و اولین قدم آن نیز لغو سازوکار اساسنامه ی پیشنهادی به دفاتر است.
  پ.ن.4- بوی اسپند عزاخانه ی تو می آید... التماس دعا

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۸/۰۹
علی اصغر جاویدپرور

نظرات  (۳)

۱۱ آبان ۹۲ ، ۰۰:۱۹ محمد حسن صادق پور
سلام .
احسنت .
دقیقا باهات موافقم و از دو سال پیش در جاد صنعتی قم ، شورای خواهران را از شورای برادران جدا کردم.
ایام محرم دعا برای برادر کوچکت فراموش نشه.
یا علی
۱۲ آبان ۹۲ ، ۱۹:۴۶ دبیر خمینی شهر

استفاده کردیم

یاعلی

۰۱ بهمن ۹۲ ، ۱۰:۳۸ اما گمنامی
سلام
دفتری در دوره شما یعنی پارسال به همایش اومده بوده(مشهد) تو راه دیدیمشون بعد فکر کردیم اینها باهم زن و شوهر اند بعد تحقیق کردیم فهمیدیم اصلا اونجا متاهل نداریم
واویلا واویلا واویلا
پاسخ:
سلام
اتفاقا ما هم دیدیمشون و تذکر دادیم
متاسفانه عدم توجه لازم به اخلاق تشکیلات اسلامی و بی توجهی به آموزش باعث این فجایع می شه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی