.

.

نون و قلم نبی است و مایسطرون حسین
طاق فلک علی است به عالم ستون حسین
خلقت تمام حضرت زهراست خون حسین
هستی تمام ظاهر و مافی البطون حسین
با یک قیامت است هم الغالبون حسین
در این قیام نقطه پرگار زینب است

قــلـــمـــکـــده

وبلاگ-کد لوگو و بنر

طائر خیال

دوشنبه, ۸ مهر ۱۳۹۲، ۰۹:۱۰ ق.ظ

بزرگی می گفت آنچه که بیشترین آسیب را برای جوانان مذهبی ایجاد می کند پرواز قوه ی خیال به وادی گناه است. می گفت اگر عنان این اسب وحشی را بکف گیرید راه سلوکتان هموارتر و چنته ی عملتان سنگین تر خواهد شد چرا که همین خیالات گناه چه بسا اعمال حسنه را هم بیالاید و متعفن نماید.

امام دل ها در کتاب نفیس "چهل حدیث" در این باب فرموده اند:

بـدان کـه اول شرط از براى مجاهد در این مقام و مقامات دیگر، که مى توا(ند) منشاء غلبه بـر شـیـطـان و جـنـودش شـود، حـفـظ طـائر خـیـال اسـت . چـون کـه ایـن خیال مرغى است بس پرواز کن که در هر آنى به شاخى خود را مى آویزد، و این موجب بسى از بـدبـخـتـیـهـاسـت . و خـیـال یـکـى از دستاویزهاى شیطان است که انسان را بواسطه آن بیچاره کرده به شقاوت دعوت مى کند.
انـسـان مـجـاهـد کـه در صـدد اصلاح خود برآمده و مى خواهد باطن را صفایى دهد و از جنود ابـلیـس آن را خـالى کند، باید زمام خیال را در دست گیرد و نگذارد هر جا مى خواهد پرواز کـنـد، و مـانـع شـود از ایـنـکـه خـیـالهـاى فـاسـد بـاطـل بـراى او پـیـش آیـد، از قـبـیل خیال معاصى و شیطنت ، همیشه خیال خود را متوجه امور شریفه کند. و این اگر چه در اول امـر قـدرى مـشـکـل به نظر مى رسد و شیطان و جنودش آن را به نظر بزرگ جلوه مى دهـنـد، ولى بـا قدرى مراقبت و مواظبت امر سهل مى شود. ممکن است ، براى تجربه تو نیز چندى در صدد جمع خیال باشى و مواظبت کامل از آن کنى : هر وقت مى خواهد متوجه امر پستى و خـسـیـسـى شـود، آن را مـنـصـرف کـنـى و مـتـوجـه کـنـى بـه امـور دیـگـر، از قـبـیـل مـبـاحات یا امور راجحه شریفه . اگر دیدى نتیجه گرفتى ، شکر خداى تعالى کن بـر ایـن تـوفـیـق ، و ایـن مطلب را تعقیب کن شاید خداى تو به رحمت خود راهى براى تو باز کند از ملکوت که هدایت شوى به صراط مستقیم انسانیت و کار سلوک الى الله تعالى براى تو آسان شود.
و مـلتـفت باش که خیالات فاسده قبیحه و تصورات باطله از القائات شیطان است که مى خواهد جنود خود را در ممکلت باطن تو برقرار کند، و تو که مجاهدى با شیطان و جنودش و مى خواهى صفحه نفس را مملکت الهى و رحمانى کنى ، باید مواظب کید آن لعین باشى و این اوهام برخلاف رضاى حق تعالى را از خود دور نمایى تا ان شاءالله در این جنگ داخلى این سنگر را که خیلى مهم است از دست شیطان و جنودش بگیرى ، که این سنگر به منزله سر حد است ، اگر اینجا غالب شدى امیدوار باش .
و اى عـزیـز، از خـداى تـبـارک و تـعـالى در هر آن استعانت بجوى و استعانه کن در درگاه معبود خود، و با عجز و الحاح عرض کن : بارالها، شیطان دشمن بزرگى است که طمع بر انـبـیـا و اولیـاء بـزرگ تو داشته و دارد، تو خودت با این بنده ضعیف گرفتار امانى و اوهـام باطله و خیالات و خرافات عاطله همراهى کن که بتواند از عهده این دشمن قوى برآید و در این میدان جنگ با این دشمن قوى که سعادت و انسانیت مرا تهدید مى کند تو خودت با مـن هـمـراهى فرما که بتوانم جنود او را از مملکت خاص تو خارج کنم و دست این غاصب را از خانه مختص به تو کوتاه نمایم .

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۲/۰۷/۰۸
علی اصغر جاویدپرور

نظرات  (۳)

۱۱ مهر ۹۲ ، ۱۵:۲۲ میثم غفرانی
سلام .برادر بسیار خوشحال شدیم از حضورتان . با اجازه لیکندون کردم .یا علی 
۱۱ مهر ۹۲ ، ۱۷:۵۸ دبیر خمینی شهر

فیض بردیم

یامهدی

۱۲ مهر ۹۲ ، ۰۱:۰۷ امیر حاجی بابایی
سلام جاوید جان، چطوری فرزندم؟
کجایی؟ یادی از ما نمیکنی! حالا درسته امیرکبیر قبول شدی ولی آیا باید دوستان رو فراموش کرد؟ نه، من از شما میپرسم آیا این کار درستی ست؟ برو امیر کبیر تو این 2 ساله به فتنه گری ها ادامه بده و یه دفتر اونجا بزن و بیا و بیرون بعدش هم طی یه عملیات حساب شده قاطی مرغ ها شو و صاحب اولاد. بعد از اون هم به حول قوه ی الهی منافقین یه بمب میذارن تو ماشینت! یه طور منفجر بشو که دیگه اثری ازت نمونه! بعد از اون هم پسرت که بزرگ شد خودم میفرستمش دفتر مرکزی و تمام فنون اسکول بازی رو بهش آموزش میدم! البته خدا رو چه دیدی شاید خودم رو تا اونوقت یه جور ترکوندن که با کاردک هم نشه از رو آسفالت جمع بشم وتمام این داستان برعکس بشه و تو مجبور بشی به پسر من آموزش اسکول بازی بدی! یا اصلا شاید هم هردوتامون منفجر شدیم و گوهریان مجبور شد این وظیفه ی مهم رو انجام بده!!!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی